Вадим Деонас,Фото - google.com
Інтерв’ю з тренером голкіперів львівських Карпат.

Одесит, який пограв в 18-ти клубах, "спробував" Росію, Казахстан і Білорусію, пам’ятає Кучеревського в Миколаєві та Заварова в Арсеналі, а зараз працює у Львові — це може здаватися своєрідною футбольною фантастикою. Тим не менш, все це поєдналося в багатій кар’єрі Вадима Деонаса.

Після того, як у 2013-му Деонас не знайшов нового клубу, футболісту несподівано надійшла пропозиція зі Львова: працювати тренером воротарів "дубля" Карпат. А коли головну команду галичан очолив Ігор Йовічевіч, то на підвищення пішов і Деонас. Ми зустрілися за чашкою кави у Львові, де Вадим Володимирович розповів про свою кузню "нових Шовковських" та найцікавіші моменти своєї незвичайної кар’єри.

"ЧАСТО СТРАЖДАВ ВІД ТОГО, ЩО НЕ ВМІВ БУТИ РЕЗЕРВНИМ ГОЛКІПЕРОМ"

- Вадиме Володимировичу, спочатку в Карпатах ви займалися воротарями "молодіжки", а зараз вже трудитесь в першій команді. Вас покликав за собою Ігор Йовічевич?

- Саме так. Коли Містера перевели до головної команди, він запропонував мені та адміністратору Андрію Ханасу приєднатися до нього. Я відразу погодився, тому що це був крок вперед. Тим паче, мені дуже приємно працювати з Йовічевічем, тому сказав: "Буду з вами до кінця".

- Голкіпери всіх команд Карпат займаються по одній синхронізованій програмі?

- Ми не надаємо великого значення цьому елементу, адже для воротарів це не так важливо, як для польових гравців. Головна задача голкіпера — не пропустити м’яч. А як він це робить — вже інша справа. Просто кожний воротар має досконально знати робочий процес свого наставника і вимоги головного тренера. У Йовічевича вони також є, що переймають і тренери "дубля", і команди U-19.

- Що хоче бачити Йовічевіч від голкіперів Карпат?

- Насамперед — сучасний футбол, де важливі гра ногами, страхування захисників, збереження м’яча в окремих ситуаціях, вміння почати атаку. Тому і прикладом для голкіперів є німець Мануель Нойер.

- Зараз під вашим крилом лише молоді голкіпери, найстарший з яких — 23-річний Роман Мисак. Це ускладнює життя тренеру воротарів?

- Не думаю. Хоча мені дуже пощастило працювати з такими талановитими хлопцями. Але тут не можна забувати основну заповідь лікарів: "Не нашкодь". Головне — правильно розвивати молоді таланти та навчити використовувати їх свої сильні сторони. В Карпатах дуже хороша школа голкіперів, що підтверджується викликами хлопців в збірні України різних вікових категорій: Мисака, Підківки, Мозіля та Стецьківа. Загалом, щодо комплектації на "посту №1" я можу спати спокійно.

- У вас ніколи не виникало думок типу "от був би у нас 30-річний дядько, було б легше"...

- Поки що ні. Знаєте, є така приказка: "Ніщо не викликає стільки клопоту, як те, що могло б бути". Тому я не думаю, як життя могло скластися по-іншому, а працюю відповідно сьогоднішніх реалій.

- Враховуючи молодість воротарів, робите акцент на психологічній підготовці?

- Ще будучи гравцем, я розумів: голкіперів треба не лише тренувати, а й постійно розмовляти з ними, тримати їх психологічно стійкими. Щоб на першому місці був розум, а потім вже — фіз підготовка. Адже в стресовій важкій ситуації все вирішують не м’язи, а голова.

Особливо треба вести бесіди з резервним голкіпером. Основному воротарю легше: він постійно грає, відчуває довіру від тренера та гравців. У резервістів все інакше, тому запасного голкіпера треба тримати постійно в тонусі і переконувати: "ми на тебе розраховуємо", "ти теж займаєш важливе місце в команді", "ти талановитий, але через певні причини не граєш", "треба не покладати рук і працювати далі".

- Який головний козир у підтримці резервного голкіпера?

- Варто зауважити, яку вважливу роль відіграє в команді другий голкіпер. Своєю працею він надає основному воротарю дуже потрібну мотивацію. Так, мотивацію дає і тренер та інші фактори, але конкуренція від партнера змушує працювати з особливим бажанням. Хто витримує такий тиск — обов’язково досягає високого рівня та стає гравцем збірної.

Подивіться лише на Шовковського. В 40 років найтитулованіший голкіпер України чудово грає на високому рівні, що заслуговує величезної поваги. І де він знаходить мотивацію? 100 відсотків, в цьому велика заслуга Рибки, який сидить на лаві запасних Динамо та допомагає Шовковському бути в тонусі.

- В часи вашої кар’єри ви як почували себе резервістом?

- Один мій товариш якось сказав цікаву фразу: "Я вмію бути другим воротарем". Особисто я страждав від того, що не вмів бути резервним голкіпером. Я завжди виступав максималістом. Але зараз бачу, що іноді треба було притримати себе і зосередитись на іншому, щоб потім мати свої плоди.

- Дехто з українських тренерів журиться, що сьогодні молоді хлопці не бажають читати книги та розвиватись культурно, воліючи "закритись" навушниками і забутись в світі музики... Це якось впливає на психологічний стан футболіста? Ви якось боретесь із цим?

- Не думаю, що це дуже впливає. В цьому плані багато залежить від навколишнього середовища людини та його оточуючих: батьків, рідних, друзів — чим вони займаються і що люблять.
Чи я працюю над цим? Я вважаю, що в цьому віці можна щось виправити, але дуже тяжко. Це треба робити набагато раніше, ще в юних роках.

- Своїм підопічним не підкидали ненароком якусь цікаву книгу?

- Ні. Але я бачу, що хлопці багато читають в електронних книгах, цікавляться якоюсь літературою. Хоча все-таки варто зізнатись: молодь зараз трохи інша. Коли я працював в "дублі", то намагався витягнути хлопців на пішу екскурсію в центр Львова. Кажу їм: "Ви граєте в такому місті, але майже нічого не бачили, не знаєте історії... Ідемо на екскурсію, а потім я вас на піцу поведу". Та поки тяжко (посміхається).

- Який головний постулат тренера воротарів Вадима Деонаса? Що ваші підопічні знають, як "Отче наш"?

- Я вже згадував головний принцип гри голкіпера — не пропустити м’яч у ворота. Звичайно ж, в моєму баченні тренувального процесу є нюанси. І тут можна згадати ще одне прислів’я: "Темненька, маленька, не в кожної дівчини є – родзинка" (посміхається). Я намагаюся зробити так, щоб у кожного мого вихованця з часом з’явилася своя родзинка. Тому в першу чергу моя задача полягає в тому, щоб знайти у голкіпера його особливість та розвивати її.

- Вже вдалося знайти родзинки у Підківки, Мисака, Мозіля?

- Так, я вже казав, що мені пощастило працювати з такими талановитими воротарями. Вони працюють і розвиваються настільки швидко, що іноді доводиться навіть "притримувати віжки". Всьому свій час, хоча хлопці часто просять давати їм більше і щось нове.

- Будучи голкіпером Арсеналу, ви знялися в фотосесії журналу Playboy. Якщо, припустимо, у Романа Підківки з’явилася б така можливість, як би ви відреагували на це?

- Віднісся би спокійно. Якщо є бажання — будь ласка. От якби це була реклама пива чи цигарок, сказав би: "Рома, тобі це не потрібно. Це не ті гроші, які треба заробляти". А от знятись в Playboy — це вже справа така... Окрім того, це можна назвати саморекламою.

"ШКОДА, ЩО ІЛЮЩЕНКОВ ЗАРАЗ НЕ ГРАЄ В УКРАЇНІ"

- Коли в минулому сезоні місце в основі першої команди було довірено Підківці, сильно переживали?

- Тоді Севідов і Золотницький зробили такий вибір, який я не можу критикувати. Вони побачили в Романові щось особливе, і вирішили зробити ставку на нього. Знаю, що Севідов працював із Підківкою кожний день протягом довгого часу, після чого і був зроблений вибір. Думаю, Рома їм дуже вдячний за це.

- Тут головне питання в іншому: чому 18-річний Підківка без досвіду, а не старші і досвідченіші Мисак чи Ілющенков?

- Це вже питання не до мене. Тоді Підківка, Ілющенков та Мисак поїхали на збори з першою командою, після чого все і визначилось.

- Ви давали Підківці якісь настанови перед дебютним матчем з Ворсклою?

- Про запланований дебют Романа я дізнався тільки ранком у день гри. Тому вирішив вже не смикати хлопця, не дзвонити чи писати СМС... Слава Богу, Підківка зіграв добре і продовжував у тому ж дусі. Він довів усім, що достойний бути основним голкіпером команди Прем’єр-ліги.

- Підківка виділяється гарною грою ногами. Ви робите на цьому акцент на тренуваннях?

- В сучасному футболі голкіпер має грати ногами не гірше захисників: вміти зберегти м’яч, віддати хороший пас, розпочати атаку та ін. Парадокс, але 70 відсотків ігрового часу голкіпер грає саме ногами. Виходить, що ми посилено тренуємо ловлю м’яча, падіння, реакцію, але більшу частину часу воротар займається зовсім іншим. Виходячи з цього, формується і тренувальний процес.

Але, повторюсь, багато залежить від вимог головного тренера. Можливо, він бажає, щоб голкіпер грав в один дотик? А може, навпаки, дає повну свободу і дозволяє грати видовищно, як відомий колумбієць Рене Ігіта? Головний тренер, як король на шаховій дошці: все з його волі. В іншому випадку буде, як у байці Крилова "Лебідь, Рак та Щука".

- Взимку з добре сформованої компанії Підківка-Мисак-Ілющенков останній доволі несподівано покинув Карпати...

- В деякий момент потребувались зміни. Тому восени ми спробували в ролі основного Мисака, і він заграв (і заграв непогано). А тримати в команді трьох молодих приблизно рівноцінних воротарів нема сенсу. Один із них не мав би ігрової практики ні за основу, ні за "дубль". Це неправильно по відношенню до самого гравця, навіть по-людськи.

Тому ми стали шукати вирішення цієї ситуації. Спочатку керівництво хотіло віддати Ілющенкова в оренду. Потім відбулася розмова з самим Олександром, який висловив свої бажання.

- Можна сказати, що в Ілющенкова не виходило заграти на повну потужність?

- Не думаю. Олександр теж немало пограв у першій команді, довівши свою професійність. Я вважаю, що тоді Ілющенков виступав на дуже пристойному рівні. Але в певний момент ми вирішили щось змінити, спробувавши Мисака... В результаті вийшло, як вийшло. Хоча в мене залишилися лише приємні спогади від роботи з Олександром. Золота людина! Які б часи він не переживав, завжди йшов на зустріч та був готовий працювати. "Саша, треба потренуватись з U-19" — нема питань, "Саша, приїдь, будь-ласка, на тренування "дубля" — без проблем. Єдине шкода, що Ілющенков зараз не грає в Україні. Але я сподіваюся, що колись він обов’язково повернеться.

Джерело: http://football.ua
Дата: 20.04.2015 | Інтерв'ю | Переглядiв: 1037
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]


Loading...
checklive.ru

Мiнi-чат
СмотриСпорт - спортивные трансляции онлайн

Опитування
Нові коментарі
яйці вам заважали

Гра у цій порі на такому полі це знущання над вболівальниками і футболістами ! Кому потрібен футбол у такій порі року ? ...

Дуже правильна вюха

Та здався вам той уніан? На сайті проспорту є офіційна трансляція, помоєму навіть в 720p.

Як так можна було всратися? Слабаки

Зараз на сайтi
Онлайн всього: 65
Гостей: 54
Користувачів: 11

Karpatymania, forel, grandcoach, BigNZ, Kotuk, fckarpatylviv_org, Max12, 13Mark, spiker, tineager, joe