Фото - ФК "Карпати"
Sport Arena розповідає про нового тренера Карпат Олега Дулуба, виділяючи основні моменти його роботи в Білорусі і міркуючи, як це може допомогти львів'янам.

В житті Карпат розпочався новий етап, який відкрито зі знайомим білоруським «присмаком» – нещодавно львівський клуб оголосив про призначення нового керманича, яким став білоруський тренер Олег Дулуб. Але чому саме він? І чому Карпати двічі кликали маловідомого за межами Білорусі тренера?

Тут, напевно, варто вдатися до банальних слів – Карпати бажали справжньої новизни та свіжості, нарешті відійшовши від перетасовки українських тренерів разом з «пожежними» періодами правління Дячука-Ставицького. Звідси і звернений погляд на щось оригінальне і незвичне, яким був період роботи Олега Дулуба в мінському клубі Крумкачи.

Так, саме робота в Крумкачах є ключовим визначенням в інтересі Карпат (та й в загальному інтересі теж) до Дулуба. Звичайно, до Крумкачів цей тренер попрацював ще в дев'яти клубах, але в основному – асистентом в тренерському штабі. Крумкачи ж стали першим серйозним самостійним дітищем Дулуба, яке він виростив до звання «відкриття білоруського футболу».

Дулуб в Білорусі: серце Крумкачів, цифри і дебютний вихід у Лігу Європи

Історія Дулуба в Крумкачах носить досить звичний характер для подібних випадків. Тренер прийшов в молоду маловідому команду, розвинув її, взяв третє місце в першій лізі і піднявся у вищий дивізіон (чимось нагадує шлях нашого Володимира Мазяра зі Сталлю). Головний здобуток Крумкачів при Дулубі – клуб з першого заходу (першого в своїй історії) посів призові місця і зумів піднятися у «вишку» (при цьому на фініші забезпечивши серію до 11 матчів без поразок). Для мінської команди з скромним бюджетом, яка за два роки до цього ще «катала м'яч» в аматорських турнірах, це було «вище неба».

Але більше характеризує Дулуба період в Крумкачах безпосередньо у вищій лізі. Там-то і почалося найцікавіше. «Мінські вискочки» не зосередилися на боротьбі за виживання, а поступово стали наводити шороху в білоруському чемпіонаті. Зрозуміло, замахнутися на БАТЕ і багато досягти в поєдинку з іншими місцевими грандами не вдавалося. Але закріпитися у верхній частині таблиці і укласти на лопатки Динамо і Шахтар – це у Крумкачів вийшло непогано. Хоча на момент відходу Дулуба з клубу Крумкачи перебувають лише на 10-й сходинці.

Разом з прогресом Крумкачів ріс і статус Дулуба. Прийшов час, і після одного з матчів за Динамо тренера назвали «одним з двох найсильніших тренерів чемпіонату Білорусі» (другим називався вчитель Дулуба – Сергій Боровський).

Як же цьому тренеру вдалося підняти скромні Крумкачи на такі висоти? У першу чергу варто відзначити сучасність Дулуба. Цей фахівець не соромиться тягнутися до нових віянь, дуже ретельно працює з цифрами та статистикою, не женеться за однією лише «фізикою». Це дійсно свіжий і «не замилений» чоловік, який зміг здивувати білоруський футбол.

У розмовах про Дулуба і в його інтерв'ю дуже багато говориться про значення цифр. Ними ж Олег Анатолійович оперує, коли видає рецепт своїх успіхів.

«Наприклад, я обов'язково звертаю увагу на кількість виграних єдиноборств. Це чудово характеризує психологічну готовність команди. Чим вище відсоток виграних єдиноборств, тим краще. Коли Крумкачи програли Сморгоні (1:4), кількість виграних єдиноборств склало всього 48 відсотків. А у переможних матчах було більше 60-ти. Так само для мене важливо кількість передач в зоні атаки і загальний час володіння м'ячем. Наприклад, у матчі з Оршею кількість передач становить 606, а володіння було приблизно 80% на 20%.

Показники мінського Динамо (де працював Дулуб до Крумкачів. – прим. М. С.) за друге коло минулого чемпіонату говорять про те, що ми нікому не поступилися в цьому компоненті гри. А в першому колі «програли» всього два матчі – БАТЕ на Борисов-Арені і Мінську. Навіть у кваліфікації Ліги Європи ні в одному з матчів не поступилися в контролі м'яча».

У роботі з цифрами та статистикою Дулуб дуже скрупульозний. У свій час білорус розробляв і проектував чимало варіантів циклічності підготовки команди, з часом прийшовши до принципу «від загального до часткового».

«При плануванні тренувального процесу в основному застосовуються два підходи. Перший – від простого до складного. Планується тренувальний день, потім тиждень, місяць і так далі. Другий варіант – від загального до приватного. Піврічний цикл – три місяці – місяць – тиждень – день. Такий підхід дозволяє довше утримувати команду в хорошому фізичному стані. З досвіду можу сказати, що він більш ефективний при коригуванні тренувального процесу».

На думку Дулуба, цифри і статистика – одна з ґрунтовних частин робочого процесу команди. Саме вони часто визначають, як, коли і в якому напрямку працювати. Тут згадується робота іншого білоруса в Україні – Леоніда Кучука в Арсеналі (Київ), який під час тренувань розраховував все до сантиметра і секунди, буквально водячи гравців за руку і пояснюючи нюанси складних вправ. У Кучука майже все базувалося на роботі над тактикою, роботі з м'ячем і психологічному стані гравців. Тепер, напевно, щось схоже можна буде очікувати у Карпатах Дулуба.

«Ще досвід моєї роботи з Сергієм Боровським навчив: міняти тактику залежно від гри суперника з урахуванням своїх сильних сторін – важлива зброя тренера. Олег Кубарев якось сказав красивий афоризм з лекції Олега Базилевича: тактика – це вміння робити те, що зручно вам і незручно супернику», – поділився якось своїми міркуваннями про тактичної роботі Дулуба.

Любителі мінського Динамо добре знають ефективність роботи Дулуба, адже саме в цьому клубі тренер зарекомендував себе на високому рівні. В Динамо формально Дулуб працював лише одним з тренерів у тренерському штабі Володимира Журавльова, але мав досить широке коло обов'язків і, як говорив сам тренер, «свободу творчості». Результат не змусив себе довго чекати: у 2013-му Дулуб прийшов у Динамо, а вже в європейському сезоні-2014/15 мінчани вперше в своїй історії вийшли в груповий етап Ліги Європи (пройшовши три етапи кваліфікації, обігравши в плей-офф португальська Насьонал).

Дулуб в Україні: свіжість, підбір системи під гравців і важливість опорників

Тепер же Олег Дулуб в Карпатах. Цей трансфер більше значущий для самого клубу, ніж для тренера. Галичани вже давно потребували ковтку свіжого і, можна сказати, нового повітря, адже після відходу Ігора Йовічевича глобальний розвиток команди явно зайшла в глухий кут. І хоча Сергій Зайцев зумів добре підтримати команду на плаву і вивести з «мінусового балансу», так довго тривати не могло – Карпатам потрібен був дійсно новий тренер.

І Карпати його отримали. З одного боку, Дулуб – людина, яка розуміє український менталітет (адже, по суті, не далекий іноземець) і не обтяжений мовним порогом (та й сам тренер крім білоруської та російської володіє англійською та іспанською мовами). Це, по суті, той випадок, коли тренеру не доведеться довго «в'їжджати» в положення справ і адаптуватися до нового місця роботи. Колись Дулуб вже починав у більш складних і суворих умовах в Крумкачах, тому в команді вищої ліги України не повинен зустріти великих перешкод.

З іншого боку, варто припустити, що Дулуб візьметься будувати абсолютно нову команду. Це означає не «розігнати нинішніх футболістів і набрати нових», а більше підібрати нову систему гри під наявний склад.

«Є два методи роботи з командою: система підбирається під гравців і гравці під систему. В наших реаліях другий варіант неможливий. Для цього потрібні дуже великі грошові вливання. Таку політику можуть дозволити собі клуби рівня "Барселони", "Реала" і, може бути, Челсі», – говорив якось Дулуб білоруським ЗМІ.

Відштовхуючись від цього, не варто чекати великої перекроювання складу Карпат. Звичайно, посилення кількома відомими Дулубу гравцями напевно буде. Але зараз у львів'ян і так є обойма з хороших і якісних своїх молодих футболістів, яких доповнюють досвідчені Ігор Худоб'як, Сергій Рудика, Павло Ксьонз і Костянтин Ярошенко.

Можливо, спочатку ми і не побачимо красивою атакуючої гри у виконанні нових Карпат. Раніше Дулуб кілька разів говорив про важливість опорних півзахисників і центральних захисників, яких, за його словами, важко замінити футболістами інших амплуа. Тут ризикнемо припустити, що в першу чергу білоруський тренер поставить Карпатам гру в захисті і навчить львів'ян правильно «грати на " нуль». А потім справа дійде вже до атаки.

До речі, ось як Дулуб визначав схему команди, коли очолив Крумкачи. «Наприклад, проаналізувавши гру Крумкачів, мені стало зрозуміло, що на тому етапі найбільш зручна система 4-3-3. Була зіграна четвірка захисників, кваліфікований опорний півзахисник і непогана (за мірками першої ліги) група атаки».

Ну а після «стартової притирання» розпочнеться копітка робота з цифрами, різноманітними вправами і своїми новаціями. Немає сумнівів, через деякий час на Карпати Дулуба буде дуже цікаво поглянути, якщо тренеру дозволять розвернутися на повну без тиску на результат «тут і зараз».

Так, президент Карпат Петро Димінський заочно вже окреслив свої цілі для команди, заявивши про винагороду команди в 25 млн грн в разі виграшу Кубка України. Але якщо дивитися об'єктивно, то команда нового тренера ще буде сира і не готова доходити до фіналу турніру, де все вирішує один матч.

Зараз в разі Карпат і Дулуба залишається тільки чекати і спостерігати, як команда буде перетворюватися. Напевно це буде відбуватися на «малих обертах» і фактично непомітно, але ефективно, як у випадку з Крумкачами. Дулуб вже показав в Білорусії, що здатний створювати цікаві непогані команди. Тепер прийшла черга продемонструвати і в Україні.

Джерело: http://sportarena.com
Дата: 07.10.2016 | Про Карпати | Переглядiв: 755
Додавати коментарі можуть тільки зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]


Loading...
checklive.ru

Мiнi-чат
СмотриСпорт - спортивные трансляции онлайн

Опитування
Нові коментарі
яйці вам заважали

Гра у цій порі на такому полі це знущання над вболівальниками і футболістами ! Кому потрібен футбол у такій порі року ? ...

Дуже правильна вюха

Та здався вам той уніан? На сайті проспорту є офіційна трансляція, помоєму навіть в 720p.

Як так можна було всратися? Слабаки

Зараз на сайтi
Онлайн всього: 97
Гостей: 85
Користувачів: 12

BigNZ, sergKL, вовпчик, TommyBoy, kryminalist, joe, spiker, RA11, 13Mark, fckarpatylviv_org, SAVAR, Vitya778